Resultatlista - Pingstjakten

3 - 4 Juni 2001

      

 

H16    (5,2 + 13 km)                      Dag 1        Dag 2        Sammanlagt

 

1.  David Jansson              OK Landehof                      9.44               26.00             35.44            

2.  Petter Håmås                IK Hakarpspojkarna           9.58               26.28             36.26            

 3. Markus Hellner             Istrums SK                          9.58               26.29             36.27            

 4. Kristian Karpinen         Mullsjö SOK                       10.05             26.41             36.46            

 5. Robert Stark                  Eksjö SOK                          10.19             26.28             36.47            

 6. Johan Palmèr                 IK Vista                              10.13             26.35             36.48            

 7. Johan Andersson           IK Hakarpspojkarna           10.35             28.07             38.42            

 

 

D 17 -20               (6,5 + 19,5 km)

 

 1. Maria Magnusson         IK Hakarpspojkarna           14.17             43.51             58.05

 2. Klara Håmås                  IK Hakarpspojkarna           14.36             44.17             58.53

 

 

 

H 17 -20              (6,5 + 19,5 km)

 

1. Björn Andersson            IK Hakarpspojkarna           12.01             37.25             49.26            

2. Johan Lithèn                   IK Hakarpspojkarna           12.19             37.48             50.07            

3. Johan Sandstedt             IK Hakarpspojkarna           12.24             37.44             50.08            

4. Erik Sandgren                 Mullsjö SOK                      12.20             37.49             50.09            

5. Petter Lithèn                  IK Hakarpspojkarna           12.53             39.09             52.02            

6. Erik Wickström              Hestra IF                            13.05             39.43             52.48            

7. Dick Magnusson            IK Hakarpspojkarna           13.13             39.39             52.52            

8. Martin Ewaldsson          Hestra IF                            13.24             41.10             54.34

9. Morgan Rundström        Högsäters GF                     13.39             42.32             56.11            

 

 

 

 

 

D21               (6,5 + 19,5 km)                  Dag 1            Dag 2            Sammanlagt

 

1. Susanne Hedlund            Granbergsdals IF                13.28             42.21             55.49            

 

 

H21               (7,8 + 26 km)                     

 

1. Tobias Westman            Junsele IF                            14.16             53.35             1.07.51

2. Bjarne Andersson           IF Start                                15.20             54.27             1.09.47         

 

 

H 35              (6,5 + 19,5 km)

 

1.  Åke Olsson                   Storebro SC                         13.09            39.41             52.50            

2.  Thomas Hellner             Istrums SK                         14.06            41.30             55.36            

3.  Lars- Åke Sjökvist        Norrvirdarna                       15.04            47.47             1.02.51

4.  Krister Ericsson            OK Gynge                          16.09            49.08             1.05.17         

 

H 55                           (6,5 + 19,5 km)

 

1. Kari Wennerstrand         IF Hallby                            13.32             40.50             54.22

2. Franz Pumhösl               Storebro SC                         14.41             44.33             59.14            

 

H 60                           (6,5 + 19,5 km)

 

1. Göran Pettersson           Göteborgs SK                     13.52             45.32             59.24

 

 

Vasaloppsklass              (15,6 km)

 

1. Erik Nyholm                  SLK Oxelösund                                        48.34